Pse quhet Black Friday?

`Black Friday` ose e përkthyer `E Premtja e Zezë` është një emër jozyrtar për të Premten pas Ditës së Falënderimeve në Shtetet e Bashkuara, e cila festohet të Enjten e katërt të Nëntorit. Një ditë pas Falënderimeve është konsideruar si fillimi i sezonit të blerjeve të fundvitit në Shtetet e Bashkuara që nga viti 1952. […]

Read more

Ndikimi i teknologjise tek suveniret !

Proçesi i krijimit të një suveniri Suveniret krijohen nga kujtesa. Sensorët e njerëzve (shikimi, shija, nuhatja, prekja dhe dëgjimi) reagojnë ndaj stimulit dhe transformojnë informacionin në një sinjal që lexohet, përshtatet dhe ruhet në kujtesën tonë. Suveniret janë të lidhura ngushtë me përvojat tona të jetës. Ata janë të rrethuar nga konteksti, siç janë data, […]

Read more

Suvenire moderne

Industria e turizmit ndryshon dita-ditës. Tendencat e fundit sugjerojnë modele moderne të suvenireve dhe rikonceptimin e idesë së tyre. Idea është që produkte dhe suvenire të ridizenjohen si objekte të veçanta dhe të mbajnë kujtime të një vendi të caktuar, tu japin atyre më shumë vlerë dhe kreativitet nga ajo përfaqësojnë tani. Një suvenir shpeshherë […]

Read more

Pse bizhuteritë janë gjithmonë dhurata përfekte per femrat!

Sigurisht, veshja është një element kryesor. Na mban ngrohtë, na mbron nga rrezet e diellit dhe thekson trupat tanë. Sidoqoftë, jeta do të jetë kaq e shurdhër nëse do të ketë vetëm rroba për të luajtur. Në fakt, ne do të dukemi kaq të uniformuar dhe me personalitetet dhe stili ynë do të fshihen brenda […]

Read more

Të papritura gjatë udhëtimeve

Ne jemi të vetëdijshëm që  ka vërtet rreziqe që lidhen me udhëtimet, por a është kjo një arsye e mjaftueshme për të mos udhëtuar nëpër botë dhe për të bërë ëndrrat tona realitet? Sigurisht që jo! Eshtë sikur të vendosësh të mos shkosh për ski në dimër për të shmangur thyerjen e këmbës ose ngasjen […]

Read more

Suvenire që mund ti blini vetëm në Shqipëri

Shqipëria ka një kulturë dhe histori të pasur. Plazhet përgjatë detit Adriatik dhe Jon, malet mbresëlënëse, pamjet alpinase, lumej dhe liqene që vetëm ia shtojnë bukurinë natyrore. Pirografi Pikturat e pirografisë  bëhen me anë të një teli që djeg drurin. Përgjatë viteve, pirografitë me pamje qyteti janë konsideruar si një punim artizanal që preferohet shumë […]

Read more

Suvenire arti me guacka

Jeni apo jo afer detit suveniret me guacka janë kaq të bukur dhe unike. Guacka me ngjyra, modele dhe përmasa te ndryshme përdoren për te formuar një souvenir të bukur dhe të veçantë. Nuk duhet të jetë për t’u habitur që kur bëni një pushim në plazh, mund të blini pothuajse çdo gjë të bërë […]

Read more

Origjina e suvenireve!

Emri suvenir vjen nga fjala franceze ‘suvenir’ që do të thotë një veprim i të kujtuarit ose diçka që shërben për kujtim. Vjen nga folja ‘suvenir’, që do të thotë të kujtosh ose të kesh një moment në kujtesën tënde.   Suveniret kanë shumë vlerë pasi lejon vizitorët të marrin me vete një moment të […]

Read more

Si të qëndroni të sigurtë gjatë udhëtimeve

Investoni në një çantë/valixhe të mire Udhëtimi do të ishte gati i pamundur pa bagazhe. Është shumë e rëndësishme të hulumtoni dhe gjeni çanta dhe valixhe udhëtimi që mund të mbajnë dhe mbrojnë të gjitha gjërat e domosdoshme. Kjo përfshin kuleta me cilësi të mirë të cilat shpesh mbajnë pasaporta, patentë shoferi, karta krediti dhe […]

Read more

Këshilla para se të niseni për udhëtim!

Ju ka rastisur ndonjëherë të niseni për udhëtim dhe të keni harruar pashaportën! Po, edhe ndodh që të harroni gjërat më të rëndësishme. Prandaj, në këtë postim do të ndajmë me ju disa këshilla. Dokumentat Mbani të gjithë dokumentat e nevojshme për udhëtim gati. Pashaporta, biletat e avionit ose autobusit, sigurimin shëndetsor, rezervimet e hotelit. […]

Read more
Translate »
Facebook
Twitter
YouTube
YouTube
Instagram
Open chat
Përshëndetje! Keni pyetje?
Përshëndetje!
Si mund t'ju ndihmojmë?

per shitje me shumice dhe per eksporte ju lutem kontaktoni ne 00355692072142