Testim prove

Read more

JA SE SI T’I JEPNI PËRPARËSI VETES TUAJ GJATË NJË KRIZE

Bizneset janë duke u përpjekur të gjejnë rrugët e reja, punonjësit dhe konsumatorët janë të shqetësuar. Mbi të gjitha këto, ju doni të mbani familjen dhe miqtë tuaj të sigurt. Si pronar i një biznesi, keni shumë gjëra për të menaxhuar. Gjatë kësaj kohe, tundimi për të përdorur çdo minutë të ditës tuaj për t’u […]

Read more

Banka e Shqipërisë bën parashikim të zymtë: Pandemia do të shkaktojë një rënie ekonomike që nuk është parë në 20 vitet e fundit

Kreu i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka paralajmëruar se goditja ekonomike e dhënë nga pandemia e coronavirusit do të ketë pasoja të mëtejshme, teksa tha se pritet të ketë sërish rënie ekonomike. Gjatë një takimi të hapur diskutimi, Sejko shtoi se përmasat e kësaj rënies ekonomike nuk janë parë në dy dekadat e fundit. “Ekonomia shqiptare pritet të pësojë një […]

Read more

Si te besh nje plan marketingu? 4 P e marketing mix

Të gjithë ne qe duam të zhvillojmë një aktivitet ekonomik, kemi nevojë për një plan. Në fakt, pavarësisht nga lloji I aktivitetit që doni të filloni, është shumë e rëndësishme t’i besoni detyrën konsulentëve të dedikuar të biznesit ose aftësive qe ju vete keni(nëse biznesi ka nevoje), të hartojnë një Plan Biznesi, të dobishme për planifikimin e të gjitha aktiviteteve që […]

Read more

9 Hapa Si Të Hapim Një Biznes Të Suksesshëm

​Nëse aktualisht jeni pa punë, pa shumë punë apo të pakënaqur me punësimin tuaj, atëherë ideja e marrjes së kontrollit dhe kthimit në ‘shefin’ e vetvetes mund t’ju duket shumë tërheqëse. ​Mbase, ​keni kohë që po mendoni me veten ‘si të ​filloj një biznes‘ apo ​duke konsideruar me dikë tjetër ​​’si të hapim një biznes‘. […]

Read more

Ja se si t’i jepni përparësi vetes tuaj gjatë një krize

Bizneset janë duke u përpjekur të gjejnë rrugët e reja, punonjësit dhe konsumatorët janë të shqetësuar. Mbi të gjitha këto, ju doni të mbani familjen dhe miqtë tuaj të sigurt. Si pronar i një biznesi, keni shumë gjëra për të menaxhuar. Gjatë kësaj kohe, tundimi për të përdorur çdo minutë të ditës tuaj për t’u […]

Read more

Turizmi në vitin Zero. Brunilda Liçaj: Duhet një start tërësisht i ri dhe me mendësi ndryshe

Nëse mendoni se keni bërë hapa para, kujtoni se sot jeni në vitin zero. Jemi në momentin kur oferta dhe kërkesa për herë të parë të jenë 0, ku çdo lloj teorie ekonomike për ndërveprim bie poshtë. Po flasim për kompanitë e turizmit, një industri e tërë globale. Ajo si shumë industri të tjera, jo […]

Read more

Si Walt Disney mposhti sfidat dhe arriti suksesin

Walt Disney mund të ketë qenë një figurë kontraverse, sidomos kur e shohim retrospektivisht, por historia se si ai kaloi sfidat dhe disa dështime të ndryshme për t’u bërë një nga emrat më të famshëm në fushën e argëtimit, tregon pasionin e tij të pafundmë. I falimentuar në moshën 22 vjeçare pas dështimit të kompanisë […]

Read more

SHBA i fal kreditë bizneseve të vogla përmes Paketës për Mbrojtjen e Pagave

Bizneset e vogla në SHBA, që preken nga ndikimi i koronavirusit mund të përfitojnë faljen e huasë në programin e ri të kredisë për mbrojtjen e pagave. Paketa federale e stimulit prej 2 trilionë dollarësh, përfshin faljen e 350 miliardë dollarësh të kredive, mbështetur nga Administrata e Biznesit të Vogël në SHBA. Kreditë do të […]

Read more

CORONAVIRUS (COVID-19) INFORMACIONET QE DUHET TI DIME TE GJITHE

Virusi nuk është një organizëm i gjallë, por një molekulë proteine ​​(zakonisht ARN-molekulë) e mbuluar nga një shtresë mbrojtëse e yndyrnave (lipide), e cila, kur përthithet nga qelizat e mukozës së syrit, hundës ose të gojës , ndryshon kodin gjenetik (Mutation) dhe shndërrohet në agresor dhe te nikoqiri shumëzohet me shpejtësi të madhe. Meqenëse virusi […]

Read more
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram